11.05.2022
Tvrdá opatření ČNB se odrazí nejen do stavebního průmyslu, ale do celé ekonomiky. Bity na nich budou firmy, které čerpají provozní úvěry, nebo investiční, díky kterým mohou rozšiřovat svůj byznys. Kroky ČNB dusí ekonomiku a inflaci, která je dovezená, stejně nezastaví.
V momentě, kdy se zásahy ČNB naplno promítnou do nových hypoték nebo do jejich refinancování, se dnešní střední třída bude moci s vidinou vlastního bydlení rozloučit. Vliv na to nebude mít jen výše samotné úrokové sazby, ale další regulace, jako např. maximální poměr splátky k příjmu. Navrhujeme vícegenerační hypotéky, které tento problém vyřeší.
Pokud bude pokračovat současná politika ČNB ve snaze udusit nemovitostní trh, pak se z celého odvětví brzy stane pěkný teoretický příklad do učebnic ekonomie, jak se kdysi stavělo, prodávalo a bydlelo.
Rozevírání nůžek mezi reálnými příjmy domácností a cenami bytů začíná nabývat obludných rozměrů a bude trvat dlouhou dobu, než se trh vrátí k normálu. Jestli vůbec někdy. Řešením jsou mezigenerační hypotéky na 50 a více let, kdy se díky delšímu období zmenší měsíční splátka na přijatelnou úroveň.
Daniel Římal, majitel investičního nemovitostního fondu ČSNF